#PlayForBelarus

#GramyDlaBiałorusi był oddolną inicjatywą środowiska esportowego, które w geście solidarności z narodem białoruskim, połaczyło się by zagrać we wspólnym turnieju charytatywnym. W rozgrywkach wzięło udział osiem europejskich drużyn reprezentujących zasady zdrowej rywalizacji, w której wzajemny szacunek oraz zasady fair-play są nadrzędnymi wartościami. Turniej odbył się 21 września, w Miedzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie.

Turniejowi towarzyszyła zbiórka charytatywna na rzecz Fundacji Białoruski Dom, która od wielu lat wspiera działania na rzecz demokracji i praw człowieka oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Transmisja turnieju #GramyDlaBiałorusi została przeprowadzona w różnych językach, tak aby zainteresowani widzowie z całej Europy mogli wesprzeć prowadzoną składkę. Pula nagród turnieju wynosiła 150 000 złotych. 50 000 złotych z tej sumy zasiliło bezpośrednio zbiórkę dla Fundacji Białoruski Dom. O pozostałe 100 000 złotych zmierzą się zaproszone drużyny, z czego nagrodzone zostaną najlepsze cztery.

Efekty?

Inicjatywa została wsparta także przez popularnych influencerów kojarzonych z esportem, gamingiem oraz tych, którym los narodu białoruskiego nie pozostaje obojętny. Poparcie dla akcji wyrazili Piotr „izak” Skowyrski, Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski, Paweł „Saju” Pawelczak, Michał „MICHU” Muller, Damian ‘Nervarien’ Ziaja czy Krzysztof Golonka z kanału Trenuj z Krzychem.