FoldingAtHome

Założeniem projektu FoldingAtHome było zrzeszenie jak największej ilości komputer w, przede szystkim gamingowych w celu użyczenia wolnych zasob w procesor w oraz kart graficznych do cel w badawczych w walce z koronawirusem.

Inicjatywa Folding@home powstała na Uniwersytecie Stanforda w Kaliforni. Jej ideą jest zachęcenie właścicieli komputer w do użyczenia ich mocy obliczeniowej w celach badawczych. Projekt wspomagał już między innymi prace nad lekami na choroby Alzheimera, Huntingtona, białkiem wirusa Ebola, czy nowotworami. Dane uzyskiwane w ramach projektu są udostępniane laboratoriom na całym świecie.

W dobie koronawirusa, Folding@home stanął przed możliwie najtrudniejszym zadaniem w swojej historii – chce wykryć algorytm, który pozwoli zrozumieć w jaki sposób działają białka wirusowe SARS-Cov-2, co z kolei pomoże w stworzeniu skutecznej szczepionki na tę chorobę. Inicjatywę Folding@Home postanowiły wspólnie wesprzeć trzy podmioty – switchit, agencja gamingowa Fantasyexpo oraz WeWork tworząc team FoldingAtHome Poland.

Efekty?

Komputery w akcji FoldingAtHomePoland pracowały ciągle przez ponad 1500 godzin. W akcji użytych zostało 120 komputerów własnych oraz dołączyło do nas 80 osób ze społeczności gamingowej. Wsparły nasz drużyny esportowe między innymi IzakoBoars oraz Actina Pact. Po trzech miesiącach nasz team zajmował 200 miejsce w rankingu światowym na 254 000 teamów.